T.C. BİTLİS VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

BİTLİS'TE CAMİ ÇOCUK BULUŞMASI

BİTLİS'TE CAMİ ÇOCUK BULUŞMASI

 Müftülüğümüz tarafından, Merkez Beşminare camiinde 2016-2017 Yaz Kur’an Kursları ‘’Cami ve Çocuk Buluşması’’ programı düzenlendi. Bitlis il merkezinde bulunan cami ve Kur’an kurslarında okuyan yüzlerce öğrenci bir araya geldi. 

Programda yapılan birbirinden güzel farklı etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Kız ve erkek çocukların katıldığı camiler arası buluşma programına ailelerin de katılması dikkat çekti. Program, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Bitlis İl Müftüsü M. Feysal GEYLANİ’ nin açılış konuşmasıyla devam eden programda bazı öğrenciler minbere çıkıp hutbe okurken, kimisi ezan okudu, kimi mihrapta namaz kıldırdı, kimisi de kürsüye çıkarak vaaz verdi. Tüm hünerlerin gösterildiği camiler arası buluşma programında konuşan Müftü GEYLANİ, hem öğrencilere hem de ailelerine önemli mesajlar verdi. 

“Yaz Kur’an Kursları bittikten sonra da velilerimiz çocuklarını camilere göndersinler” 

Ailelere, 18 Ağustos’ta Yaz Kur’an Kursları bittikten sonra da çocuklarını camiye ve Kur’an Kurslarına gönderme çağrısında bulunan GEYLANİ; ‘’Velilerimizden şunu istiyoruz. 18 Ağustos’tan sonrada bütün camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda velilerin istediği takdirde çocuklarımız camilere gelecekler. Kur’an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenme ve öğretme çalışmamız 12 ay boyunca devam edecek. Kur’an kursları ve camilerimizde hocalarımız hazırdır. Öğrencilerimiz tekrar gelsin. İnşallah güzel bir şekilde bu yaz tatilini geçirelim. İnşaallah kurslarımızda dinine, diyanetine, milletine, memleketine faydalı olan nesiller yetişecek. Kur’an kurlarımızda öğrencilerimiz bunu öğreniyor. Cenabı Hak; milletimizi, memleketimizi ve âlemi İslam’ı görülür görülmez tehlikelerden muhafaza etsin. Milletimize, memleketimize birlik ve beraberlik nasip etsin. Bugünün küçükleri yarının büyükleridir. Bugün bunlar burada camileri gördü. İnşallah minarelerimiz ezansız kalmayacak. Bu çocuklar geleceğin teminatıdır. Camilerimiz cemaatsiz kalmayacak.” dedi. 

Müftü GEYLANİ konuşmasının devamında; öğrencilerimiz; minberi, mihrabı, kürsüyü tanıdı. Kız öğrencilerimiz birbirinden güzel ilahi okudular. Dua ve niyazda bulundular. Dolayısıyla bu öğrencilerimiz yaz tatilinde minberi, mihrabı, kürsüyü, camiyi, cemaati tanıdı. Velilerin yoğun bir şekilde iştirak etmesi bizleri ayrıca çok sevindirdi. Hocalarımız bu işe çok büyük bir emek vermiş. Allah bütün hocalarımızdan razı olsun. Bu işi destekleyen velilerimizden de razı olsun. Başından sonuna büyük bir özveri ile programın organizesinde emeği geçen başta Din Hizmetleri Şube Müdürümüz olmak üzere,  bütün personelimize teşekkür ediyorum ‘’ dedi.  

Program, öğrencilerin yaptığı dua ve sunulan ikramların ardından sona erdi.