T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Bitlis Müftülüğü

22.10.2018

Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali

2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası çerçevesinde, Din görevlileri arası ‘’Ezanı Güzel Okuma Yarışması’’ Türkiye Finali Bitlis’te yapıldı.

Tarihi Ulu Camide yapılan final yarışmasına, Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Bitlis Valimiz İsmail USTAOĞLU, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Erdal Necip YARDIM ve çok sayıda cemaat iştirak etti.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden yarışmaya katılan İmam ve Müezzinlerin okuduğu ezanlar, tarihi Ulu Caminin manevi atmosferine çeşitlilik kazandırdı.

İl Buluşmaları kapsamında Bitlis’te bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali ERBAŞ yaptığı konuşmada; "Ezan-ı Muhammed'i bir beldenin, bir şehrin Müslüman oluşunun ilanıdır" dedi.

Erbaş konuşmasının devamında da; ‘’Her dinin ve o dine inananların birtakım sembolleri, alametleri ve ayırıcı özellikleri vardır. İşte Ezan-ı Muhammed'i de Allah indinde tek din olan İslam'ın, inananların en önemli sembollerinden birisidir. Bu yönüyle Ezan-ı Muhammed'i bir beldenin, bir şehrin Müslüman oluşunun ilanıdır. İslam'ın zahiri şartlarındandır. Peygamber Efendimizden günümüze kadar fethedilen beldeler, fetih ezanı ile İslami kimliğine kavuşmuş ve ümmet varlığı haline gelmiştir. Ezan, ilham verici bir davet, etkileyici bir tebliğ, sarsıcı bir uyarıcı ve hayat veren bir mana iklimidir. Ezan, ilahi huzura, ikrama, muhasebeye, hürriyette, hâkimiyete ulvi bir davettir. Ezan, Müslüman toplumların, dünyaya gelen çocuğun yeryüzünde duyduğu ilk sesidir. Rabbimizin azametinin en güzel biçimde ilan edildiği ezan, bütün insanlığı kurtuluşu ve felaha çağırmaktadır. Bu açıdan ezan, yeryüzünün farklı yerlerinden okunmasıyla ezanın en önemli mucizevî özelliklerinden biridir. Dünyanın yuvarlak olması münasebetiyle her dakika, her meridyen aralarında ezan okunması münasebetiyle, 24 saat boyunca kesintisiz okunan bir özelliğe sahiptir. Ezan, zamanı ve mekânı hâkimiyeti altına alan en güçlü seslerden birisidir. . Ezan istiklal mücadelemizden 15 Temmuz'a, bahse konu fonksiyonuyla uyanışın, dirilişin, özgürlüğün ve kurtuluşun sembolü olmuştur. Rabbim bu ezanları ilelebet daim eylesin. Yarışmalara katılan hocalarımı tebrik ediyorum." dedi.

Ezanı Güzel Okuma Yarışması, Türkiye finalinin sonunda İstanbul'dan yarışmaya katılan Saffet ÇALIŞ birinci, Yozgat'tan katılan Resul TEKİN ikinci ve Kahramanmaraş'tan katılan Abdurrahim YAĞCI üçüncü oldu. Valilik tarafından bütün yarışmacılara hediye verilirken, dereceye giren yarışmacılara ödülleri; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Bitlis Valisi İsmail USTAOĞLU ve Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip YARDIM tarafından takdim edildi.